انجمن دوستی ایران و چین از ظرفیت های اقشار مختلف برای توسعه روابط استفاده می کند

علا الدین بروجردی: انجمن دوستی ایران و چین از ظرفیت های اقشار مختلف برای توسعه روابط استفاده می کند

 

رییس انجمن دوستی ایران و چین گفت، این انجمن در دوران جدید و با توجه به رابطه راهبردی دو کشور از ظرفیت همه اقشار ایرانیان در ارتقا سطح روابط استفاده خواهد کرد .

به گزارش روابط عمومی انجمن دوستی ایران و چین ، علاالدین بروجردی رییس انجمن‌دوستی ایران و چین روز چهارشنبه در مجمع عمومی فوق العاده این انجمن تاکید کرد که جوانان ، نخبگان و دانشجویان شاغل در چین که هم اکنون تعداد آنها به بیش از سه هزار نفر بالغ می شود در زمره هدف جذب انجمن دوستی ایران و چین می باشند .

وی خاطرنشان کرد ،  تجار ، بازرگانان ، فعالان اقتصادی ایرانی که با چین ارتباطات تجاری دارند و همچنین تجار و بازرگانان ایرانی مقیم در چین دارای ظرفیت های بسیار وسیعی در توسعه مناسبات ایران و چین هستند و می توانند در انجمن دوستی ایران و چین نقش موثری ایفا کنند .

رییس انجمن دوستی ایران و چین افزود ، انجمن دوستی به عنوان یک سازمان مردم نهاد ملی که ارتباطات نزدیکی با ارگانها و سازمانهای داخل کشور و نیز ارگانها و سازمانهای مردم نهاد چین دارد ، وظیفه خود می داند به تسهیل امور ایرانیان در روابط دو کشور مساعدت کند .

علاالدین بروجردی همچنین ضمن ارایه گزارشی از فعالیت های انجمن دوستی ایران و چین طی مدت کوتاه چند ماهه  هیات مدیره از جمله فعال کردن کمیته های شش گانه انجمن دوستی ، دیدار و ملاقاتها با مقامات و مسوولان در خصوص پیشبرد اهداف انجمن دوستی ایران و چین و نیز برنامه ریزی برای برگزاری برنامه ها و فعالیت های مشترک مردمی و فرهنگی با چین ، تاکید نمود که در شرایط حاضر دید مثبتی برای ارتقا رابطه با چین در ایران وجود دارد و باید در این فرصت تاریخی از ظرفیت موجود روابط ایران و چین استفاده بهینه کرد .

در این جلسه همچنین نقشه راه انجمن دوستی ایران و چین که اهداف و چشم انداز انجمن را طی چندین سال آینده ترسیم می کند و  اخیرا به تصویب این انجمن رسیده است ، تشریح شد .

بر اساس این چشم انداز ، انجمن دوستی ایران و چین به عنوان یک نهاد غیردولتی و غیر انتفاعی می تواند بصورت داوطلبانه نقش سازنده و تاثیرگذاری را در تقویت مناسبات دوستانه بین دو ملت ایفاء  و با بهره گیری از توانمندی های مشترک موجود در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، تجاری، هنری، اجتماعی، ورزشی و امور بشر دوستانه در چارچوب دیپلماسی عمومی گام های ارزشمندی را جهت تداوم و ماندگاری تعاملات و تعمیق همبستگی و دوستی میان مردم دو کشور بردارد.

در ادامه این نشست ، دکتر امیر احمدیان استاد دانشگاه و عضو کمیته علمی انجمن دوستی ایران و چین ، طی سخنانی ویژگیهای ابتکار “ یک کمربند – یک راه “ را که در سال ۲۰۱۳ از سوی چین اعلام شد، برشمرد و تاکید کرد که این طرح چین بلحاظ موقعیت ژئوپولتیک ایران فرصتی مناسب است که باید از آن بخوبی بهره برد.

وی ابتکار “یک کمربند -یک راه” را دارای شش کریدور ذکر کرد و گفت ، یکی از مهمترین این کرویدروها از طریق آسیای مرکزی و آسیای غربی از ایران عبور می کند و ایران باید از این ظرفیت و فرصت در جهت توسعه زیر ساخت های خود و نیز برای احیای جاده ابریشم کهن که  یک خط ارتباطی مهم بین‌المللی شامل همه زمینه های فرهنگی ، تجاری و سیاسی است ، بصورت بهینه استفاده کند.

دکتر احمدیان همچنین گفتگو و تعامل مراکز علمی و دانشگاهی دو کشور و نیز مشارکت انجمن دوستی ایران و چین را در ارتقا و اهمیت همکاری ایران و چین در چارچوب این ابتکار را بسیار مهم و موثر دانست.

در ادامه این نشست همچنین طرح تعیین حق عضویت اعضای حقیقی و حقوقی انجمن دوستی ایران و چین ، موضوع دستور جلسه فوق العاده انجمن ، توسط اعضای مجمع به تصویب رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 10 =