دیدار سفیر چین با رییس و اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و چین

“چانگ هوا “ سفیر جمهوری خلق چین در ایران در دیدار با علاالدین بروجردی رییس انجمن دوستی ایران و چین تاکید کرد ، انجمن دوستی همواره نقش مهم و تاثیرگذاری در مناسبات مردمی دو کشور داشته است .
وی در این دیدار که صبح امروز ( دوشنبه ) با حضور اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و چین برگزار شد ضمن تبریک انتخاب آقای بروجردی به سمت ریاست انجمن ، ابراز اطمینان کرد که با توجه به سوابق طولانی مدت رییس و اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و چین در روابط دو کشور و نیز رابطه نزدیک انجمن با ارگانهای ذیربط و دستگاه دیپلماسی در ایران ، انجمن می تواند در پیشبرد مناسبات دو کشور بویژه در چارچوب برنامه جامع همکاری مشترک راهبردی ۲۵ ساله گامهای موثری بردارد .
سفیر چین با اشاره به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان چین و ایران و تماسهای مقامات عالیرتبه دو کشور خاطرنشان کرد ، “ شی جین پینگ “ رییس جمهور چین تاکید دارد که روابط اچین با ایران راهبردی است و تحت هیچ شرایطی این مناسبات دستخوش تغییرات نخواهد شد .
“ چانگ هوا “ توافق دو کشور در خصوص برنامه جامع همکاری مشترک راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را بسیار مهم دانست و گفت رییس جمهور و‌ وزیر خارجه چین این برنامه را برای همکاری دوکشور یک نقشه راه روشن و مشخص می دانند .
سفیر چین همچنین از المپیک زمستانی پکن که قرار است بزودی برگزار شود با عنوان یک رویداد مهم ورزشی جهانی یاد کرد و گفت ، آمریکا و برخی کشورهای غربی از این رویداد ورزشی و نیز مسایلی چون هنگ کنگ و تایوان برای تحت فشار قرار دادن چین استفاده می کنند .
علاالدین بروجردی رییس انجمن دوستی ایران ‌و چین نیز در این دیدار با اشاره به سوابق حضور در چین و نیز معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه و مجلس شورای اسلامی و گروه دوستی پارلمانی ایران و چین تاکید کرد مساعدت به توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه ها از اهداف انجمن دوستی ایران و چین است .
وی گفت، امسال مصادف با پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین است و سیاست رهبران عالیرتبه دو کشور ارتقای روابط به بالاترین سطح مناسبات است و نماد عزم دو کشور امضای سند راهبردی برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین است .
‌رییس انجمن دوستی ایران و چین با اشاره به ارتباط نزدیک و خوب انجمن دوستی با ارگانها و سازمانهای ذیربط تاکید کرد که انجمن دوستی از همه ظرفیت های خود در پیشبرد و اجرای برنامه ۲۵ ساله ایران و چین استفاده می کند .
علاالدین بروجردی همچنین از برگزاری المپیک زمستانی پکن به عنوان یک رویداد ورزشی و غیر سیاسی یاد کرد و گفت برخورد آمریکا و برخی از کشورها با این رویداد ورزشی غیر دیپلماتیک و کودکانه است و ما از برگزاری این رویداد ورزشی و انسانی حمایت می کنیم .
رییس انجمن دوستی ایران و چین روابط مردمی میان دو کشور را نیز بسیار رو به توسعه خواند و با اشاره به برخی مشکلات ایرانیان در چین گفت هم اکنون بیش از ۲۵۰۰ دانشجوی ایرانی و بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی در چین به تحصیل و تجارت اشتغال دارند و در گسترش مناسبات ایران و چین در حال حاضر و آینده نقش مهمی ایفا می کنند و امیدوار هستیم ارگانهای ذیربط در چین به حل این مشکلات مساعدت کنند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =