سفیر چین در اتحادیه اروپا: تحریم‌ها باید لغو شود/ در مورد تایوان بحثی نداریم

سفیر چین در اتحادیه اروپا: تحریم‌ها باید لغو شود/ در مورد تایوان بحثی نداریم

 

 

 

 

سفیر چین در اتحادیه اروپا گفت، پکن هرگز مواضعش در مورد تایوان را تغییر نداده و همچنان معتقد است که اگر قرار است قرارداد سرمایه گذاری جدیدی میان چین و اتحادیه اروپا امضا شود، این اتحادیه باید تحریم‌های وضع شده علیه پکن را لغو کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، علیرغم برنامه‌هایی برای دیداری بین چین و اتحادیه اروپا در اواخر سال جاری میلادی، با توجه اظهار نظرهای ژانگ مینگ، سفیر چین در این اتحادیه، نمی‌توان انتظار یک پیشرفت بزرگ دیپلماتیک را داشت، آن هم در حالی که کشورهای عضو این اتحادیه، مانند لیتوانی، تماس‌های خود با چین را در سال جاری میلادی، افزایش داده‌اند.

ژانگ در مورد تایوان گفت: اگر چیزی تغییر هم بکند، این عزم مردم چین برای اتحاد مجدد کشورمان است که قوی‌تر می‌شود.

او در رویداد مجازی در اندیشکده‌ای در بروکسل، گفت: به نظر می‌رسد بعضی اروپایی‌ها، خواست مردم چین برای دوباره متحد کردن کشور را دست کم می‌گیرند.

سفیر چین در اتحادیه اروپا، هرگونه تلاش از سوی کشورهای اروپایی را برای ایجاد روابط رسمی با تایوان، غیر قابل قبول دانست. این پس از آن مطرح شد، که اخیرا، “جوزف وو” وزیر خارجه تایوان، در اقدامی بی‌سابقه که خشم پکن را برانگیخت، به اروپا سفر کرد.

چین تایوان خودمختار را بخشی از “سرزمین اصلی” خود دانسته و گفته در صورت نیاز، حتی با زور آن را پس خواهد گرفت. گرچه تایوان، به جز با واتیکان، با هیچ کشور اروپایی دیگری روابط رسمی ندارد، اما این جزیره در تلاش برای تعمیق ارتباطات با دموکراسی‌های اروپایی است.

در ماه مارس، اتحادیه اروپا به اتهام نقض حقوق بشر در ” سین‌کیانگ”، تحریم‌هایی را علیه مقامات چینی تصویب کرد، در مقابل، چین نیز تحریم‌هایی را علیه این اتحادیه وضع کرد؛ هیچ یک از دو طرف برای لغو تحریم‌هایی که وضع کرده‌اند، اعلام آمادگی نکرده‌اند.

ژانگ یادآور شد که حصول توافقات سیاسی بر سر پیمان سرمایه‌گذاری چین و اتحادیه اروپا، هفت سال زمان برده و ۳۵ دور مذاکره را پشت سر گذاشته است.

او با اشاره به این تحریم‌ها، گفت: من حسرت می‌خورم که ببینم به دلیل موانع ایجاد شده توسط طرف اروپایی، تصویب این پیمان، تا این حد با مشکل مواجه شود.

چن مینگائو، مدیر دفتر امنیت عمومی سین کیانگ، از جمله مقامات چینی بود که به بازداشت گسترده مسلمانان اویغور متهم شده و تحت تحریم این اتحادیه قرار گرفتند.

چین هرگونه خطا را رد کرده و از کشورهای غربی خواست تا در امور داخلی‌اش، خصوصا در مورد اویغورها، دخالت نکند؛ اویغورها گروهی قومی هستند که بیشتر به آسیای مرکزی مرتبط مرتبطند تا به مردم هان که اکثریت چین را تشکیل می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =