نفتکش چین مسیرش را از ایران به عربستان تغییر داد

نفتکش چین مسیرش را از ایران به عربستان تغییر داد

 

 

چین و ایران در سال جاری، پنجاهمین سالگرد روابط میان خود را جشن گرفتند. با این‌حال اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه چین خرید نفت از ایران را ۱۱ میلیارد دلار کاهش داده است و قصد دارد نفت بیشتری از عربستان وارد کند.

به گزارش تجارت ایران و چین، طبق آمار ارائه شده توسط اتاق بازرگانی تهران صادرات نفت به چین در سال ۲۰۲۱ نسبت به سه سال قبل ۱۱ میلیارد دلار کاهش داشته است. این در حالی است که دو کشور ایران و چین امسال پنجاهمین سالگرد روابط خود را جشن گرفتند. گفتنی است چین قصد دارد خرید نفت از عربستان را افزایش دهد.

 

 

 

در گزارشی که توسط همشهری آنلاین و به نقل از تجارت نیوز منتشر شده، آمده است: دقیقا در همین دوره میزان فروش نفت کشور عربستان به چین رشد قابل توجهی داشته است.

عمان، عراق، کویت و امارات چهار کشور دیگر هستند که در این دوره میزان فروش نفت آنها به چین نیز افزایش یافته تا کاهش خرید نفت ایران توسط چین جبران شود.

با این حال در ماه آگوست ۲۰۲۱ میزان صادرات غیرنفتی ایران به چین بهبود یافته است. در واقع به نظر می‌رسد هرچند روند صادرات نفت ایران به چین کاهش یافته اما در بخش صادرات غیرنفتی این میزان روندی صعودی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 12 =