۶ تغییر عمده در جمعیت چین مقاله ی دکتر نادی

۶ تغییر عمده در جمعیت چین

 

دکتر مهدی نادی  رییس کمیته علمی انجمن دوستی ایران و چین

نتایج سرشماری به طور کامل و دقیق نشان دهنده وضعیت اساسی کنونی جمعیت کشور چین ، و همچنین توسعه و تغییرات جمعیت در ده سال گذشته است.

نرخ رشد جمعیت کند شده و نرخ باروری کاهش یافته است

 از دیدگاه کل جمعیت ، جمعیت ملی (به جمعیت ۳۱ استان ، مناطق خودمختار ، شهرداری های مستقیم زیر نظر دولت مرکزی و پرسنل نظامی فعال در سرزمین اصلی چین ، به استثنای ساکنان هنگ کنگ ، ماکائو و تایوان و پرسنل خارجی ساکن در ۳۱ استان ، مناطق خودمختار و شهرداریهای مستقیماً زیر نظر دولت مرکزی) مجموعاً ۱۴۱۱٫۷۸ میلیون نفر است.

در مقایسه با ۱۳،۳۹۷۲ میلیارد ۹ در سال ۲۰۱۰ ، افزایش ۷۲٫۰۶ میلیون نفر ، افزایش ۵٫۳۸ درصد و متوسط ​​رشد سالانه ۰٫۵۳ درصد ، که ۰٫۰۴ واحد درصد کمتر از متوسط ​​رشد سالانه ۰٫۵۷ درصد از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ است .تغییر اول

داده ها نشان می دهد که جمعیت کشور چین در ۱۰ سال گذشته روند رشد سریع خود را حفظ کرده است.  نینگ جیژه ، نایب رئیس هفتمین گروه سرشماری ملی شورای دولتی و مدیر دفتر ملی آمار ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۱ مه گفت که اگرچه نرخ رشد کل جمعیت کشور  کند شده است ، اما همچنان  یک رشد مداوم را ادامه میدهد،

علاوه بر این ، میزان باروری کاهش می یابد.  داده ها نشان می دهد که میزان باروری کل زنان در سن باروری در کشور  در سال ۲۰۲۰ ۱٫۳ است که در حال حاضر در سطح نسبتاً پایینی قرار دارد.  این عمدتا به دلیل کاهش مداوم تعداد زنان در سن باروری و تضعیف تدریجی اثر “دو فرزند” است.n تغییر دوم

سطح تحصیلات مردم به طور قابل توجهی بهبود یافته است و کیفیت جمعیت به طور مداوم بهبود یافته است

از نظر کیفیت جمعیت ، سطح تحصیلات جمعیت چین به طور قابل توجهی بهبود یافته است و کیفیت جمعیت همچنان در حال بهبود است.

داده ها نشان می دهد که متوسط ​​سالهای تحصیل برای افراد ۱۵ سال به بالا از ۹٫۰۸ سال در سال ۲۰۱۰ به ۹٫۹۱ سال افزایش یافته است.  میانگین سالهای تحصیل در جمعیت ۱۶ تا ۵۹ ساله در سن کار از ۹٫۶۷ در سال ۲۰۱۰ به ۱۰٫۷۵ در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت و نرخ بی سوادی از ۴٫۰۸ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۲٫۶۷ درصد کاهش یافت.

جمعیت دارای تحصیلات دانشگاهی ۲۱۸٫۳۶ میلیون نفر است.  در مقایسه با سال ۲۰۱۰ ، تعداد افراد دارای تحصیلات دانشگاهی به ازای هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر از ۸،۹۳۰ نفر به ۱۵،۴۶۷ افزایش یافته است.

زنگ یوپینگ ، معاون دفتر گروه پیشرو برای هفتمین سرشماری ملی شورای دولتی و آمر ارشد اداره ملی آمار ، خاطرنشان کرد که با بهبود کیفیت جمعیت ، سودسهام جمعیتی به تدریج به پاداش استعدادهاتغییر خواهد کرد.  ، و مزایای منابع جمعیت به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد ، که باعث رونق بیشتر اقتصاد می شود. تغییر حالت توسعه ، ارتقاء ساختار صنعتی و افزایش بهره وری کل عوامل ، پایدار و هماهنگ را ارتقا می بخشد و توسعه سالم جمعیت را باعث میشود.تغییر سوم

ساختار جنسیتی با ۳۴٫۹ میلیون مرد بیشتر از زنان بهبود یافته است

از منظر ترکیب جنسیتی ، نسبت جنسیت جمعیت متولدین به طور پیوسته کاهش یافته و ساختار جنسیتی بهبود یافته است.

نتایج سرشماری نشان داد که جمعیت مردان ۷۲۳٫۳۴ میلیون نفر بود که ۵۱٫۲۴ درصد را شامل می شد ؛ جمعیت زنان را ۶۸۸٫۴۴ میلیون نفر و ۴۸٫۷۶ درصد را شامل می شد.  مردان ۳۴٫۹ میلیون نفر بیشتر از زنان هستند.

نسبت جنسیت کل جمعیت و نسبت جنسیت جمعیت هنگام تولد هر دو کاهش یافته است.  در میان آنها ، نسبت جنسیت کل جمعیت (۱۰۰ زن ، نسبت مردان به زنان) ۱۰۵٫۰۷ است که اساساً مشابه سال ۲۰۱۰ است ، اما کمی کمتر است.  نسبت جنسیت در بدو تولد ۱۱۱٫۳ بود که نسبت به سال ۲۰۱۰ ۶٫۸ کاهش یافته است.  ساختار جنسیتی جمعیت ما همچنان در حال بهبود است.

تغییر  چهارم

تعداد کودکان در حال افزایش است و میزان پیری عمیق تر می شود

از منظر ترکیب سنی ، تعداد کودکان در جمعیت و  نسبت آن افزایش یافته است و تعدیل سیاست باروری نتایج مثبتی به همراه داشته است.

داده ها نشان می دهد که تعداد کودکان ۰ تا ۱۴ سال ۳۰٫۹۲ میلیون نفر در مقایسه با سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است و این نسبت ۱٫۳۵ درصد افزایش یافته است.

سیاست جامع دو فرزند نتایج مثبتی به دست آورده است.  در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ ، نسبت “فرزندان دوم” در جمعیت متولد شده به طور قابل توجهی افزایش یافت ، از حدود ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۳ به حدود ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۷٫ اگرچه از آن زمان به بعد کاهش یافته است ، اما همچنان به دلیل تعدیل از ۴۰ درصد بیشتر است. در نتیجه ، تعداد “فرزندان دوم” متولد شده در کشور به بیش از ۱۰ میلیون نفر رسید.

 در عین حال ، پیری جمعیت بیشتر عمیق شده است و در آینده برای مدتی تحت فشار توسعه متوازن جمعیت قرار خواهد گرفت.  ۲۶۰ میلیون نفر در سنین ۶۰ سال به بالا در کشور چین زندگی می کنند که ۱۹۰ میلیون نفر از آنها ۶۵ سال به بالا هستند.  روند پیری بطور قابل توجهی تسریع شده است.  از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، نسبت جمعیت ۶۰ سال به بالا ۵٫۴۴ درصد و جمعیت ۶۵ سال به بالا ۴٫۶۳ درصد افزایش یافته است.  در مقایسه با دهه قبل ، نرخ افزایش به ترتیب ۲٫۵۱ و ۲٫۷۲ درصد افزایش یافته است.

تغییر پنجم

 ۳۷۶ میلیون نفر!  مقیاس جمعیت شناور بیشتر گسترش می یابد

 از منظر مهاجرت و جریان جمعیت ، جریان جمعیت هنوز فعال است و اثر تجمع جمعیت بیشتر نمایان می شود.

 نتایج سرشماری نشان می دهد که ناسازگاری بین محل زندگی و محل ثبت خانوار کاملاً متداول است. در سال ۲۰۲۰ ، تعداد خانوارهای جدا شده در کشور چین به ۴۹۳ میلیون نفر می رسد که حدود ۳۵ درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهد.  در میان آنها ، جمعیت شناور ۳۷۶ میلیون نفر است که در ده سال نزدیک به ۷۰ درصد افزایش یافته است.

 توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی کشور چین شرایطی را برای مهاجرت و جریان جمعیت ایجاد کرده است. روند جریان جمعیت آشکارتر شده و مقیاس جمعیت شناور بیشتر گسترش یافته است.

 از دیدگاه جریان ، جمعیت همچنان در کنار رودخانه ، مناطق ساحلی و مناطق شهری داخلی جمع می شود. جمعیت شهرهای بزرگ شهری مانند دلتای رودخانه یانگ تسه ، دلتای رودخانه مروارید و شهرهای چنگدو چونگ کینگ به سرعت در حال افزایش است ، و غلظت افزایش یافته است.

تغییر ششم

 ۲۳۶ میلیون نفر افزایش یافته است!  جمعیت دائمی شهرها همچنان در حال افزایش است

 از منظر ساختار شهری-روستایی جمعیت ، جمعیت دائمی ساکنان شهری در کشور چین همچنان در حال افزایش است و میزان شهرنشینی ساکنان دائمی بیشتر افزایش یافته است.

 جمعیت دائمی ساکنان شهری در ده سال گذشته ۲۳۶ میلیون نفر افزایش یافته و میزان شهرنشینی ساکنان دائمی نیز ۱۴٫۲۱ واحد درصد افزایش یافته است که ۰٫۷۵ درصد افزایش نسبت به دهه قبل نشان می دهد.

 نتایج سرشماری نشان می دهد سرعت بخشیدن به اجرای استراتژی جدید شهرنشینی که شهرنشینی انسان محور را ارتقاء می دهد و کیفیت را بهبود می بخشد و شهرنشینی جمعیت های انتقال کشاورزی را ترویج می دهد ، نتایج قابل توجهی را به دست آورده است.

 تغییرات وجود دارد و ثبات وجود دارد.

 —— چین هنوز پرجمعیت ترین کشور جهان است

 در سال ۲۰۲۰ ، جمعیت کشور  به ۱٫۴۱ میلیارد نفر می رسد که حدود ۱۸ درصد از کل جمعیت جهان را شامل می شود و همچنان پرجمعیت ترین کشور جهان خواهد بود.

 نینگ جیژه گفت ، با توجه به روند توسعه جمعیت و تغییرات در کشور چین در سالهای اخیر ، نرخ رشد جمعیت در آینده همچنان کند خواهد شد.  جمعیت کشور چین در آینده به اوج خود می رسد ، اما زمان دقیق آن هنوز نامشخص است. انتظار می رود که کل جمعیت کشور ما در آینده بالای ۱٫۴ میلیارد نفر باقی بماند.

 —— چین هنوز جوان و قوی است

 نتایج سرشماری همچنین نشان می دهد که جمعیت سنین کار ۱۶ تا ۵۹ کشور چین ۸۸۰ میلیون نفر است و نیروی کار هنوز هم فراوان است.  از طریق این سرشماری ، میانگین سنی جمعیت چین ۳۸٫۸ سال است.

 نینگ جیژه گفت ، در کل ، چین هنوز جوان و قوی است.  ایالات متحده اخیراً آخرین داده های سرشماری را منتشر کرده است.میانگین سن ۳۸ سال است که تقریباً برابر با سن چین است.

با آزاد سازی سیاست سه فرزندی در چین باز هم جمعیت چین آیا دچار تغییرات عمده خواهد شد؟باید صبر کرد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =