مجوز مصرف اضطراری واکسن «سینوفارم» صادر شد؛ محموله اهدایی واکسن چینی در راه ایران

این واکسن یکی از دو واکسنی است که سینوفارم ساخته و همان گونه که از نامش پیداست، در پکن توسعه داده شده و با واکسن دوم این شرکت که در ووهان توسعه داده شده، تفاوتهایی دارد؛ تفاوتهایی که ظاهرا کم اهمیت هم نیست. این را می شود از مشروط بودن مجوز صادره برای مصرف اضطراری آن در ایران هم دریافت .
ساعاتی پس از انتشار خبر رسمی اهدای ؛» تابناک « به گزارش ۲۵۰ هزار دوز از یکی از واکسنهای ساخته شده برای کووید ۱۹ در چین توسط وزارت خارجه کشورمان، سخنگوی سازمان غذا و داروی کشورمان، از صدور مجوز مصرف
« اضطراری این واکسن در ایران خبر داد؛ مجوزی که مشروط برای واکسن BBIBP-corV صادر شده و تولید کننده آن » شرکت سینوفارم است؛ یکی از دو واکسنی که این شرکت ساخته و روانه بازار کرده است.
این واکسن یکی از دو واکسنی است که سینوفارم ساخته و همان گونه که از نامش پیداست )مخفف Beijing Institute of Biological Products ( در پکن )بیجینگ( توسعه داده شده و با واکسن دوم این شرکت که در ووهان توسعه داده شده، تفاوتهایی دارد. واکسنی که در تهیه آن از روش استفاده از “ویروس غیرفعال شده” بهره برده شده که به اشتباه در افکار عمومی به “ویروس کشته” مشهور است. قدیمیترین شیوه ساخت واکسن در جهان که قدمتی بیش از یک قرن دارد .

 

 

از جمله نکات جالب توجه پیرامون این واکسن، اثربخشی ۷۹.۳۴ درصدی آن و مورد استفاده قرار گرفتن آن در چند کشور مختلف است. واکسنی دو دوزی که دوز دوم آن سه هفته بعد از دوز اول تزریق میشود و بعد از چین، در امارات متحده عربی و بحرین هم مجوز مصرف اضطراری را دریافت کرده و در واکسیناسیون کووید ۱۹ در این کشورها به کار گرفته شده است؛ کشورهایی که حالا شمارشان به سرعت در حال افزایش است و ایران هم در زمره آ نها قرار گرفته .
اما منظور از مشروط بودن مجوزی که برای مصرف اضطراری این واکسن در ایران صادر شده چیست؟ کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره به ایرنا بر اساس این مجوز مشروط، تولید کننده لازم است در فواصل زمانی منظم، نتایج مطالعات بالینی و نیز هر گونه « : میگوید عارضه ناخواسته غیرمنتظره جدی را به اطلاع سازمان غذا و دارو ایران برساند و همچنین نتایج مطالعات پایداری دراز ». مدت را هم اطلاع دهد تولید کننده لازم است واکسن را از محل تولید مندرج در این سند « : سخنگوی سازمان غذا و داروی کشورمان میافزاید
نکتهای کلیدی که نشان میدهد ». شماره سری ساخت( ارسال کند ( » بچ « برای ایران تامین و مستندات توزیع را برای هر مجوز صادر شده برای مصرف اضطراری این واکسن در کشورمان، منحصر به نسخه پکن است و شامل نسخه ووهان، دیگر واکسن ساخت شرکت سینوفارم نمیشود.
بدین ترتیب همه چیز مهیای واردات این واکسن چینی به کشورمان است که چینیها ۲۵۰ هزار دوز از آن را به کشورمان اهدا کرده اند و آن گونه که وزیر بهداشت کشورمان خبر داده، این محموله هفته آینده به کشورمان وارد خواهد شد. محموله پنجمین واکسنی که در ایران مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده، اما احتمالا بعد از اسپوتنیک وی، دومین واکسنی خواهد بود که در واکسیناسیون کووید ۱۹ در ایران به کار گرفته میشود و مورد استفاده قرار میگیرد.
اتفاقی که میتواند سرعت واکسیناسیون در کشورمان را هم مطابق برنامه اعلام شده قبلی وزارت بهداشت افزایش دهد و به جایی برسد که پیش بینی واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از افراد در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ در
کشورمان از جمله نیروهای خط مقدم مقابله با کرونا تا پیش از نوروز ۱۴۰۰ جامه عمل بپوشد و محقق شود.

 

منبع: تابناک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =