۱۱مین نشست سالانه انجمن دوستی چین و ایران به صورت آنلاین برگزار شد

۱۱مین نشست سالانه انجمن دوستی چین و ایران به صورت آنلاین برگزار شد:

لیو 琭 انجمن مردم چین برای دوستی با کشورهای خارجی دیروز

در ۲۴ نوامبر، ۱۱مین نشست سالانه انجمن دوستی چین و ایران به صورت آنلاین برگزار شد. آقای هاشمی، رئیس انجمن دوستی با کشورهای خارجی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین، آقای محمدی و معاون وزیر همکاری، کار و رفاه اجتماعی ایران حضور داشتند و سخنرانی کردند. هوآ داون، نایب رئیس انجمن دوستی چین و ایران و سفیر سابق چین در ایران ریاست این نشست را بر عهده داشت که بیش از ۲۰ نفر چینی از جمله لین یی معاون انجمن دوستی با کشورهای خارجی و سون چینگ چینگ مدیر وزارت آسیا و آفریقا و همچنین نمایندگان واحدهای حاکم، نهادهای دانشگاهی و سازمان های رفاه عمومی دو کشور در آن حضور داشتند. دو طرف با تبادل نظر عمیق در مورد موضوع «تقویت مبادلات مردم به مردم و ترویج همکاری های سودمند متقابل چین و ایران در عصر جدید» و به اتفاق آرا روابط دوجانبه را ستودم، از همکاری «کمربند و جاده» صحبت کردند و مشترکاً منتظر آینده ای بهتر بودند.

 

لین گفت: در برابر چالش های جهانی اپیدمی جدید پنج گانه تاج، تفکر نوآورانه انجمن دوستی چین و عراق و ادامه سازوکار نشست سالانه به صورت ویدئویی، عزم دو طرف برای همکاری با هم برای غلبه بر دوران سخت را به طور کامل نشان داده است.

 

لین گفت که چین و ایران تمدن های باستانی با سابقه ای طولانی هستند و این دو تمدن کمک های مهمی به تمدن آسیایی و تمدن انسانی کرده اند. دو کشور در سال های اخیر تحت رهبری قوی سران کشورهای چین و عراق به پیشبرد سطح اعتماد متقابل سیاسی، سود متقابل اقتصادی و یادگیری متقابل مردم به مردم ادامه داده اند و مبادلات دوستانه و همکاری در زمینه های مختلف به طور فزاینده ای نزدیک شده است. این دو مردم زبان های مشترک بسیاری دارند و منافع مشترک گسترده ای دارند. ایران و چین قربانیان هژمونیسم را به اشتراک می گذارند و مدافعان سرسخت صلح جهانی و چند جانبه گرایی هستند.

لین سونگ تینگ گفت که جهان در حال حاضر صد سال تغییر، عدم قطعیت و بی پایانی بی سابقه را پشت سر می ماند. با این حال، چین معتقد است که صلح و توسعه هنوز موضوع زمان ما است، چند قطبی شدن جهان و جهانی شدن اقتصادی برگشت ناپذیر است و افزایش گروهی کشورهای در حال توسعه در حال ظهور غیرقابل توقف است. ذهنیت جنگ سرد از پیروزی خود را باخت، صفر مجموع بازی منسوخ شده است، نامساعد و نامحبوب است.

لین گفت: خلیج فارس صلح آمیز، با ثبات و مرفه به نفع مشترک مردمان منطقه و در منافع اساسی چین و مردمان جهان است. پیشنهاد چین برای راه اندازی بستر گفتگوی چند جانبه در منطقه خلیج فارس، مدیریت بحران از طریق رایزنی جمعی و تزریق انگیزه به صلح منطقه ای است. ما معتقدیم که با تلاش مشترک همه احزاب، کشورها و مردم منطقه خاورمیانه حکمت و توانایی حل مشکلات منطقه ای را دارند و در عصر جدیدی از صلح منطقه ای و توسعه مشترک آغاز به کار می کنند.

محمدی گفت: در برابر اپیدمی جدید اپیدمی جدید آسم تاج، چین و ایران برای همکاری در مبارزه با اپیدمی، مشکلات مشترک، برای وحدت بین المللی علیه اپیدمی نمونه ای را تعیین کردند. در حال حاضر وضعیت بین المللی و منطقه ای در حال تغییر است و دو کشور باید ارتباطات نزدیک را حفظ کنند، همکاری های سودمند متقابلی را در زمینه های اقتصادی، انرژی، علم و فناوری، آموزش، فرهنگ، امنیت و دیگر زمینه ها انجام دهند و مدام مشارکت استراتژیک دو کشور را تحکیم کنند. دو کشور باید در این زمینه نقش فعالی داشته باشند.

نمایندگان ایران توافق کردند که ابتکار «کمربند و جاده» رئیس جمهور شی جینپینگ متعهد به ساخت و اتصال زیرساخت ها، اتصال نزدیک کشورهای سراسر جهان و رانندگی کشورهای جهان از جمله ایران برای تحقق پتانسیل ها و مزایای خود و دستیابی به سود متقابل و توسعه برد-برد است. برخی کشورها ادعا می کنند که ابتکار کمربند و جاده برای ایجاد یک «دام بدهی» طراحی شده است که مزخرف است و هدف واقعی آن ترویج «نظریه تهدید چین» است. ایران مزیت موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی دارد و در نقطه شروع تاریخی جدیدی ایستاده است و ایران به ابتکار کمربند و جاده پاسخ مثبت داده و آماده همکاری نزدیک تر با چین تحت چارچوب ابتکار کمربند و جاده است.

 

نمایندگان دو طرف توافق کردند که پنجمین جلسه عمومی ۱۹ کمیته مرکزی CPC نه تنها طرح جدیدی را برای توسعه چین کشید، بلکه فرصت های جدیدی را برای چین و ایران فراهم کرد تا همکاری های دوستانه و متقابلاً سودمندی را در زمینه های مختلف انجام دهند. امضای اخیر توافقنامه مشارکت جامع اقتصادی منطقه ای (RCEP) بار دیگر نشان داد که همکاری برد-برد و توسعه مشترک روند عمومی است و همکاری باز راه درستی برای رفتن است. دو کشور باید فرصت های جدید را تصاحب کنند، به مزایای مدنی خود بازی کامل دهند، تبادلات و همکاری ها را در زمینه های اتاق های فکر، رسانه ها، محلی، جوانان و آموزش های حرفه ای و فنی و خیریه رفاه عمومی تقویت کنند، به طور مداوم دوستی و دوستی دو مردم را بالا ببرند، اساس منافع دوستانه دو کشور و مبنای اجتماعی افکار عمومی را گسترش دهند و روابط بهتر دو مردم را ترویج کنند.

 

نشست سالانه انجمن دوستی چین و ایران از سال ۲۰۱۰ هر ساله در چرخش بین دو کشور برگزار می شود که هدف آن ایجاد بستر مبادلات مردم به مردم بین دو کشور و ترویج دوستی مردم به مردم چین و ایران و همکاری های سودمند متقابل است.

رن عکس جدید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =