خبر های ۰۳ آبان ۱۳۹۹

فهرست سرخط اخبار امروز، ۰۳/آبان/۱۳۹۹:

 • روزنامه دنیای اقتصاد:
 1. ریکاوری آهسته تجارت جهانی
 2. [cl-popup title=”فرصت‌ها و تهدیدهای اقتصاد جهانی به روایت اکونومیست” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – فرصت‌ها و تهدیدهای اقتصاد جهانی به روایت اکونومیست” align=”right” size=”xl”]اقتصاد نیوز : پاندمی ویروس کرونا، روند تغییرات در اقتصاد جهانی را تسریع می‌کند. هنری کِر دبیر اقتصادی نشریه هفتگی اکونومیست بر این باور است که این هم فرصت است و هم تهدید. نشریه هفتگی اکونومیست در مقاله‌ای با عنوان «اقتصاد جهانی؛ بیم‌ها و امیدها» به بررسی آسیب‌ها و مزایای ناشی از شیوع جهانی کرونا در میان‌مدت و بلندمدت به ویژه در حوزه اقتصاد جهانی پرداخته است.

  تئوری قوهای سیاه   // نشریه اکونومیست در این مقاله نوشته است؛ تئوری «قوهای سیاه» می گوید که حوادث غیرمترقبه و غیرقابل پیش بینی تأثیر بسیار بیشتری نسبت به تصور اکثر مردم دارند. ‌دانشمندان مدت ها قبل از سال ۲۰۲۰ از این ترسیده بودند که یک بیماری تنفسی مشترک انسان و دام از آسیا منشا گرفته و در سطح جهان گسترش یابد. اما به سختی کسی می‌تواند عواقب آن را پیش‌بینی کند. داستانی که هرازچندگاه با بررسی اکثر داده‌‌های اقتصادی روایت می‌شود، این است که برای دهه‌ها اتفاق کمی افتاد، و سپس در سال ۲۰۲۰ پاندمی کرونا همه چیز را نابود کرد. قبل از سال ۲۰۲۰ پیچیده‌ترین مدل ارائه شده نسبت به شیوع یک بیماری مشابه آنفولانزای اسپانیایی سال ۱۹۱۸ ممکن است ۷۱ میلیون نفر را در سراسر جهان بکشد و تولید ناخالص داخلی را ۵ درصد کاهش دهد. به نظر می رسد تعداد کشته شدگان کووید-۱۹ بسیار کمتر از این باشد، اما آسیب وارد آمده به تولید ناخالص داخلی بیشتر بوده است.

  پیش‌بینی IMF از آسیب اقتصادی کرونا // طبق پیش بینی‌های صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن، در پایان سال ۲۰۲۰ تولید جهانی ممکن است حدود ۸ درصد کمتر از میزانی که بدون شیوع کرونا می‌توانست رخ دهد، باشد. یعنی به جای رشد حدود ۳ درصدی با کاهش حدود ۵ درصدی مواجه شود؛ بزرگترین انقباض از زمان جنگ جهانی دوم. برای مقایسه، “رکود بزرگ” در سال ۲۰۰۹ اقتصاد جهانی را فقط ۰.۱٪ کوچک کرد. اثرات حمله کرونا، زلزله‌وار بود. در آوریل، میزان اشتغال افراد ۲۵ تا ۵۴ ساله آمریکایی برای اولین بار در نزدیک به ۵۰ سال گذشته به زیر ۷۰٪ سقوط کرد. در سه‌ماهه دوم سال یک ششم جوانان در سراسر جهان شغل خود را از دست دادند.

  انتقال ۹۰ میلیونی به وضعیت فقر شدید // سازمان بین‌المللی کار می‌گوید، برای سایر شاغلین نیز ساعات کاری تقریباً یک چهارم کاهش یافته است. در ماه ژوئن، بانک جهانی پیش‌بینی کرده بود که ​در  سال جاری اقتصادهای با درآمد کم و متوسط ​برای اولین بار در حداقل ۶۰ سال، کوچک خواهند شد و با رشد ۱۵ درصدی فقر، ۸۹ میلیون نفر به وضعیت فقر شدید منتقل می‌شوند. اثرات ماه‌ها تعطیلی مدارس، احتمالاً برای دهه‌ها ادامه خواهد داشت. و تعطیلی سراسری به سلامتی روان جامعه آسیب زده است: بیش از ۱۰٪ از آمریکایی‌ها می‌گویند که خودکشی به شکل جدی بررسی کرده‌اند. هنگامی که چین ووهان را در ژانویه قرنطینه کرد. این اقدامی بود که فقط یک دولت اقتدارگرا و پیشرفته از نظر فناوری می‌توانست انجام دهد.برای مدتی دانشمندان انگلیسی دستورکار قرنطینه را نادیده می گرفتند، زیرا تصور می‌کردند این کار از نظر سیاسی غیرقابل تحمل است. با این وجود آمادگی تقریباً همه دولت ها برای تعطیلی تقریباً کامل فعالیت‌های اقتصادی خود فقط یکی از شگفتی‌های بسیار بود. در جهان ثروتمند، شیوع کرونا منجر به مداخلات بی‌سابقه دولت در بازارهای کار و سرمایه شده است. در ۵ اقتصاد بزرگ اروپا، بیش از ۴۰ میلیون کارگر مشمول برنامه‌های سرمایه‌گذاری با بودجه دولتی شدند. آمریکا حقوق بیکاری را آنقدر افزایش داد که از دستمزدی که برای بیش از دو سوم متقاضیان جایگزین کردند، فراتر رفت. فدرال رزرو برای بدهی شرکت‌های آمریکایی از بازار پشتیبانی کرده است. آلمان به شرکت‌های خود وام‌های تضمینی به ارزش نزدیک به یک چهارم تولید ناخالص داخلی، ارائه داده است. هیچ کدام از این‌ کمک‌های مالی ارزان نیست. وام‌های عمومی در حال افزایش است. در ماه ژوئن، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد که نسبت ناخالص بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی در اقتصادهای پیشرفته از ۱۰۵ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱۳۲ درصد در سال ۲۰۲۱ برسد.

  رشد بالونی ترازنامه‌های بانکی // این افزایش فشار باعث ایجاد یک فعالیت مالی جدید شده است. ترازنامه‌های بانک مرکزی بصورت بالونی رشد کرده زیرا تریلیون‌ها دلار برای جذب بدهی دولتی ایجاد کرده است. و اتحادیه اروپا اوراق بدهی را برای اولین بار به طور مشترک برای پرداخت به صندوق بازآفرینی خود صادر می‌کند. سیاست‌های یک دهه پیش، پس از بحران مالی، در آن زمان رادیکال تلقی می‌شد، اما در مقایسه با سیاست‌های کنونی بسیار ناچیز به نظر می‌رسند. در ابتدا پاسخ به صورت موقتی ارائه شد. پیتر هاملگارد، وزیر اشتغال دانمارک، در ماه مارس گفت: آنچه که ما در تلاش هستیم انجام دهیم این است که اقتصاد را منجمد کنیم (دانمارک می تواند ادعا کند که الهام‌بخش دیگر طرح‌های مرخصی اجباری بوده است). تجربه حاکی از آن است که اقتصادهای ثروتمند جهان پس از یک فاجعه می‌‌توانند به سرعت از حالت انجماد خارج شوند. پس از طوفان کاترینا که در آگوست ۲۰۰۵ نیواورلئان را نابود کرد، نرخ بیکاری از حدود ۶٪ به بیش از ۱۵٪ رسید، اما این نرخ تا فوریه ۲۰۰۶ به زیر ۶٪ بازگشت. و در حالی‌که برخی کشورها عمیق‌ترین رکود اقتصادی خود را متحمل شده‌اند، برخی دیگر با کوتاه‌ترین مورد آن مواجه خواهند بود. کاهش اخیر نرخ بیکاری در آمریکا حاکی از آن است که بدترین بحران، شکر خدا، کوتاه مدت بود. اما برخلاف وضعیت پس از توفان، هیچ را گریزی به سوی اوضاع اقتصادی بهتر وجود ندارد. درست مانند وضعیت پس از بحران مالی ۲۰۰۸، با این تفاوت که این رکود از نظر وسعت چشمگیر است، درحالی‌که بحران مالی دهه پیش از نظر عمق اثرگذاری قابل توجه بود. و این در حالی است که شیوع کرونا همچنان ادامه دارد و در زمان نگارش این مقاله میانگین شیوع هفتگی در سطح جهانی به بالاترین سطح رسیده است. آمریکا و استرالیا دو دوره با ویروس روبرو شده‌اند. فرانسه، اسپانیا و انگلیس برای موج دوم آماده می‌شوند. هند در یک شیب صعودی قرار دارد. و هیچ کس نمی‌داند که کرونا در جهان فقیرتر چقدر فراگیر است. اگرچه امید به واکسن در سال ۲۰۲۱ زیاد است، اما اطمینان به ایمنی و تأثیر آن قابل اثبات نیست. اقتصادها هنوز می‌توانند تلاش کنند تا برای سال‌های آینده در محدودیت‌هایی چون فاصله‌گذاری اجتماعی به فعالیت خود ادامه دهند.

  شتاب تغییرات بلندمدت در پساپاندمی // در واقع این حقیقت که بسیاری از تغییرات ناشی از پاندمی ماندگار خواهند بود، واضح‌تر شده است. این گزارش ویژه استدلال می‌کند که پاندمی،  نیروهایی که قبلاً در اقتصاد جهانی ایفای نقش کرده‌اند را تقویت می‌کند و تغییرات در سیاست‌های تجاری، فناوری، مالی و اقتصادی را تسریع می‌کند. قبل از شیوع کرونا جهان با سه مورد از بزرگترین شوک‌های اقتصادی قرن بیست‌ویکم مواجه شد: ادغام چین در سیستم تجارت جهانی، بحران مالی ۲۰۰۸ و ظهور اقتصاد دیجیتال. به دنبال آنکه کارگران چینی از فقر روستایی رهسپار کارخانه‌ها شدند، کالاهای ارزان قیمت به سوی غرب و سرمایه‌های مالی به سوی شرق سرازیر شدند و به ایجاد تورم پایین، نرخ بهره پایین و از دست رفتن مشاغل تولیدی در جهان ثروتمند کمک کردند. بحران مالی باعث سقوط تقاضا شد بطوریکه حتی با توقف جهانی شدن، نرخ بهره را بیشتر کاهش داد. ظهور فناوری منجر به کاهش رقابت، محافظت از سود شرکت‌ها و سقوط سهم کارگران از درآمد ملی شد. در حالی که شرکت‌های سوپراستار، پاداش‌های ناشی از اثرات شبکه و امتیازات انحصاری طبیعی را درو می‌کنند.

  تغییر میل مصرف‌کنندگان // شیوع ویروس کووید-۱۹ چهارمین شوک بزرگ است. سقوط تقاضا در بحران کنونی بیشترین میزان پس از بحران مالی ۲۰۰۸ است. پس انداز ممکن است برای سال‌ها افزایش یابد. نرخ بهره پایین و حتی منفی به احتمال زیاد دوام خواهد داشت. این امر قیمت دارایی را تقویت می‌کند، حتی اگر اقتصادها ضعیف باشند. شرکت‌ها از خطرات زنجیره‌های تأمین که هم پراکنده و هم شکننده هستند، آگاهی بیشتری دارند؛ کرونا تمایل بیشتری برای نزدیک کردن آن‌ها به خانه ایجاد می‌کند و تنوع تأمین‌کنندگان را افزایش می‌دهد. و پاندمی شتاب‌دهنده روند دیجیتالی شدن است. تغییر تمایل مصرف‌کنندگان از خرده‌فروشی فیزیکی به سمت تجارت الکترونیکی سریع‌تر شده است و آنها عادت کرده‌اند که برخی خدمات بهداشتی و آموزشی را به صورت آنلاین دریافت کنند.

  فرصت کرونایی غول‌های فناوری // قیمت سهام  غول‌های فناوری  افزایش چشمگیری داشته است. حتی پس از سقوط در ماه سپتامبر، شاخص سهام فناوری «+fang» در بورس اوراق بهادار نیویورک از سال گذشته بازدهی در حدود ۶۰٪ ثبت کرده است. شرکت‌ها با سرعت حیرت انگیزی خود را بادورکاری سازگار کرده و سرمایه‌گذاری در فناوری‌های تسهیل‌گر دورکاری را افزایش می‌دهند.

  تغییرات زمین بازی در جنگ تجاری چین و آمریکا // این پاندمی علاوه بر اقتصاد، نقطه عطفی در سیاست، ژئوپلیتیک و همچنین اقتصاد خواهد بود. جهان از سال ۲۰۲۰ وارد دوره‌ای از‌ ظهور رقابت تنگاتنگ قدرت‌های بزرگ خواهد شد. شیوع کرونا همزمان با تقابل تجاری چین و آمریکا، باعث تشدید تنش میان ۲ طرف شده و حتی از پیش‌بینی چندسال پیش تندروترین ناظران فراتر رفته است. اختلافات تجاری، با تمرکز عجیب بر کسری تجاری و خرید سویا، اکنون بخشی از یک نبرد گسترده‌تر است. آمریکا برای رد فناوری چینی ۵G با دنیا لابی کرده است، نظارت جدی بر سرمایه‌گذاران خارجی را افزایش داده، تحریم‌هایی را برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری نیمه‌هادی خود اعمال کرده و TikTok موفق‌ترین صادرات فناوری مشتری-محور چین را تخت فشار گذاشته تا محصول خود را بفروشد. سرمایه‌گذاری چین در آمریکا سقوط کرده است. هر دو کشور در حال تنوع‌بخشی دور از یکدیگر در تجارت هستند. این دو اقتصاد برای جدایی کامل از یکدیگر، بیش از حد یکپارچه و همبسته هستند، اما اکنون آن‌ها روابط اقتصادی گسترده‌شان را با سوءظن متقابل ترکیب می‌کنند. برای سیاست داخلی در جهان ثروتمند، پاندمی نمایانگر چالشی برای وضع موجود است. برخلاف بحران مالی، این‌بار تقصیر بر گردن وال استریت نیست. اما کنار هم قرار گرفتن یک اقتصاد ضعیف و قیمت بالای دارایی که ناشی از نرخ بهره پایین است، می تواند خشم عمومی را برانگیزد، به ویژه اگر همزمان با بیکاری متمرکز در میان کارگران بخش خدمات ضعیف باشد. نرخ بهره پایین، هزینه‌های قابل توجه کسری بلندمدت را ممکن می‌کند.

  نبرد با رکود اقتصاد جهانی // چگونگی مبارزه با رکود اقتصادی تغییر خواهد کرد، بخشی به دلیل نرخ بهره نزدیک به صفر حاصل از سیاست پولی خنثی، و بخشی نیز به دلیل تجارب امسال در انتقال پول نقد به خانوارها در مقیاس گسترده. برای تسهیل بازنویسی قرارداد اجتماعی، هم اشتیاق و هم شرایط لازم، راه‌هایی فراهم خواهد کرد که ممکن است بسیاری را به پیگیری جهانی‌سازی و بحران مالی امیدوار کند. سوال اساسی این خواهد بود که آیا سیاست‌های امروز کارکرد مناسبی دارند؟ یا اینکه نارضایتی، تغییر را به دوره دیگری از عقب‌ماندگی پوپولیسم محکوم می‌کند؟ اینکه چه تغییراتی لازم است، به درک این واقعیت بستگی دارد که تغییرات ساختاری اقتصاد که پاندمی به همراه آورده، چقدر گسترده است. داستان با تجارت آغاز می‌شود.[/cl-popup]

 3. چین؛ پیشتاز نسل پنجم موبایل
 4. گزارش غول چینی از چشم‌انداز گاز طبیعی / پتروچاینا از رشد گسترده تقاضا می‌گوید
 5. ترامپ: چین بزرگ‌ترین دشمن و رقیب آمریکاست
 6. مشاور امنیت ملی آمریکا: چین تهدید قرن است
 7. واکنش پکن به اظهارات ترامپ درباره چین
 8. صادرات تسلا ۳ به اروپا
 9. ژاپن به‌دنبال ناتوی آسیایی نیست
 • خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا):
 1. بانک مرکزی اعلام کرد: کاهش بهای رسمی ۱۸ ارز
 2. افزایش نرخ رسمی یورو و ۲۰ ارز دیگر
 3. [cl-popup title=”گسترش بدون فراز و نشیب روابط ایران و چین” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – گسترش بدون فراز و نشیب روابط ایران و چین” align=”right” size=”xl”]پکن- ایرنا- به رغم نوسانات بین المللی و تحولات پرسرعت جهانی و فشارهای حداکثری آمریکا بر کشورها ، آنچه کماکان بی فراز و نشیب دنبال شده و گسترش یافته روابط طولانی مدت دوستانه ایران و چین بوده است. به گزارش ایرنا، اگرچه پس از برجام به دلیل فشارهای آمریکا بر دیگر کشورها ، روابط اقتصادی تهران با برخی کشورهای جامعه بین المللی دستخوش تغییراتی شد، اما اصل و اساس مناسبات ایران و چین مطلوب و قوی و مناسبات تجاری و اقتصادی آنها گسترده بوده است. نکته مهم این است که دو کشور اصولا در روابط خود دارای استقلال کافی برای پیشبرد مناسبات هستند و غیر از تلاش برای مقابله با فشارهای آمریکا، وابستگی خاصی به قطب دیگری ندارند که بتواند مانع رشد همکاری ها شود. به همین دلیل رایزنی ها میان مقام های دو کشور در سطح خوبی بوده است. حتی در جریان شیوع ویروس کرونا نیز دولت حسن روحانی روابط و همکاری بسیار خوبی با دولت «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین داشت و به رغم کارشکنی های آمریکا، چین تجهیزات و اقلام پزشکی و بهداشتی به ایران صادر کرد. دولت ایران همچنین در حال رایزنی با طرف چینی است تا بتواند سرنوشت برنامه جامع مشترک راهبردی ۲۵ ساله را مشخص کرده و با اراده سیاسی قوی به دنبال پیشبرد روابط باشد و راه را برای همکاری های درازمدت هموار کند.

  ایران و چین در مسیر رشد روابط // ایران و چین از زمانی که روابط سیاسی برقرار کردند، بارها توافقنامه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی امضا کردند اما از سال ۲۰۰۸ میلادی به این طرف دو کشور در زمینه های مختلف شاهد اوجگیری روابط بودند تا جایی که ارزش تبادلات تجاری آنها به نزدیک ۵۰ میلیارد دلار رسید. از آن زمان بارها رهبران و مسوولان ارشد چین و صاحبان شرکت های بزرگ در این کشور گفته اند که شرکت های این کشور مایل به حضور قوی تر و سرمایه گذاری بیشتر در ایران هستند. هیات های نمایندگی دو کشور در سازمان ملل نیز رایزنی هایشان را برای توسعه روابط افزایش دادند.

  همکاری های نفتی // رشد روابط میان تهران و پکن به شکلی بود که ایران به یکی از صادر کنندگان اصلی نفت برای چین تبدیل شد و این کشور در سال های اخیر و البته تا قبل از خروج آمریکا از توافق هسته ای، بزرگترین خریدار نفت ایران بود. ایران روزانه بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت به چین صادر می کرد و پس از توافق هسته ای این کشور به خریدهایش ادامه داد و همچنان اعلام کرده که برای روابط گسترده اقتصادی با ایران در تلاش است و به رایزنی هایش  ادامه می دهد. در سال ۲۰۱۶ میلادی رهبران دو کشور برای ارتقای سطح مناسبات به روابط مشارکتی راهبردی به توافق رسیدند و قرار بر این است که در طول دو آینده ارزش تبادلات به مرز ۶۰۰ میلیارد دلار برسد.

  برجام و گسترش روابط ایران و چین  // پس از اجرای توافقنامه هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی، رییس جمهوری خلق چین در راس هیاتی بلند پایه راهی ایران شد و گفت و گوهای بسیار مهم و پرثمری با حسن روحانی همتای ایرانی خود داشت و آنجا نقطه عطفی برای پیشبرد طرح همکاری جامع ۲۵ ساله دو کشور بود. این برنامه همچنان درحال پیگیری است و وزیران خارجه دو کشور و دیگر مقام های ذی ربط رایزنی های مستمری در باره آن داشته اند. اخیرا نیز محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سفری که به چین داشت در استان یون نن در جنوب غرب چین با وانگ یی همتای خود در این باره رایزنی کرد.  در جریان همین سفر بود که رییس جمهوری خلق چین در تهران تاکید کرد که اگر دو کشور در برنامه‌های جمهوری اسلامی مشارکت کنند می‌توانند یک شرایط برد-برد ایجاد کنند؛ در شرایطی که پس از تحریم‌ها در ایران به وجود آمده ایران در تلاش برای بازسازی اقتصاد و صنعت خود است. یکی از اهداف این سفر نیز این بود که از روابط دوستانه و درازمدت دو کشور که قدمتی بیش از ۲ هزار سال دارد حراست شده و سطح مناسبات ارتقا یابد.

  تلاش برای پیشبرد روابط به رغم چالش ها // دولت حسن روحانی همچنان در کنار طرف چینی برای پیشبرد روابط تلاش می کند و نمی خواهد اجازه دهد چالش ها روابط دو کشور نزدیک و دوست را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه آمریکا با خروج از توافق هسته ای و همچنین تحت فشار قرار دادن کشورها برای توقف روابط با ایران تلاش کرده است، اما روابط میان دو طرف همچنان مطلوب است. سطح مناسبات اقتصادی به رغم چالش تحریم ها مطلوب است و دو کشور بخصوص در ایام شیوع کرونا نیز اجازه ندادند تا این مشکل بر مناسبات غلبه کند و برعکس این را به فرصتی برای افزایش همکاری و ارسال متقابل تجهیزات پزشکی تبدیل کردند.  چین از جمله کشورهایی است که با وجود همه این چالش ها بهترین سطح روابط را  با ایران داشته است و تلاش زیادی می کند تا با بدست آوردن توافقاتی روابط را به پیش سوق دهد. دولت حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین هم تمرکز زیادی بر گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارند و در جریان کرونا، هم این ارتباطات حفظ شده است.  چین بارها اعلام کرده که در چارچوب توافق هسته ای همچنان برای حضور در بازار ایران علاقه مند است و نمی خواهد در چنین شرایطی بازار بزرگ ایران را از دست بدهد و همچنان برای حفظ این بازار امیدهای زیادی دارد.

  آینده روابط ایران و چین // شاید بهترین دیدگاه برای نظرافکندن به آینده روابط ایران و چین اظهارات رهبر این کشور باشد مبنی بر اینکه ایران جایگاهی با ارزش در طرح راه ابریشم نو دارد و یک گذرگاه بزرگ ترانزیت کالا است که کل منطقه را به یکدیگر مرتبط می سازد. « هوا لی مین » کارشناس مسایل خاورمیانه می گوید که چین و ایران دارای مناسبات مطلوب و دیرینه و دوستانه هستند و فشارهای امریکا نه تنها آنها را از یکدیگر دور نمی کند، بلکه باعث می شود تا فرصت های بیشتری برای همکاری جستجو کنند. «لیو شی» دیگر تحلیلگر مسایل بین المللی در پکن تاکید می ورزد که ایران و چین دو دوست هستند که در تاریخ روابط نقطه کور و سیاه ندارند و همواره پویایی مناسبات را حفظ کرده اند و راه ابریشم یکی از بهترین فرصت ها برای آنها در آینده است. او گفت: شرکت های چینی می توانند در بسیاری از پروژه های زیرساختی مشارکت کنند و برای انتقال تکنولوژی و دانش به این کشور نیز تلاش کنند. از آنجایی که قراردادهای اقتصادی (میان دو کشور) تقویت شده است، روابط دیپلماتیک و فرهنگی هم تقویت خواهد شد و این سود زیادی را برای جوامع دو کشور به ارمغان خواهد آورد. روزنامه گلوبال تایمز چین می نویسد که چین در ماه های گذشته بارها از ایران در شورای امنیت و نشست های سازمان ملل حمایت کرده و با قلدری و یکجانبه گرایی آمریکا مخالفت ورزیده است . خبرگزاری شین هوا نیز نوشته است که ریشه همه مشکلات امروز فشارهای تحریمی و حداکثری آمریکا است و این کشور با زیاده خواهی هایش مشکلات زیادی برای دنیا و ایران بوجود آورده است اما این شرایط دایمی نخواهد بود. افزون بر این، چین از اولین کشورهایی بود که لغو خودکار تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را یک پیروزی برای ایران و شکستی دیگر در کارنامه دولت آمریکا دانست.[/cl-popup]

 4. [cl-popup title=”تشویق به طبیعت‌گردی با مجسمه‌هایی از جنس مواد بازیافتی” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – تشویق به طبیعت‌گردی با مجسمه‌هایی از جنس مواد بازیافتی” align=”right” size=”xl”]تهران- ایرنا- یک هنرمند دانمارکی با استفاده از مواد بازیافتی مجسمه‌های غول پیکری را در جنگل‌های این کشور ساخته تا مردم را به ارتباط با طبیعت تشویق کند.    به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه نشنال، توماس دامبو (Thomas Dambo) هنرمند و مجسمه‌ساز دانمارکی که خود را از فعالان حوزه هنر بازیافتی می‌داند، ۱۱ مجسمه غول‌پیکر از جنس ضایعات چوب و مواد دورریختنی در جنگل‌های دانمارک ساخته تا مردم در تلاش برای پیدا کردن آنها، با طبیعت ارتباط برقرار کنند. این هنرمند برای کمک به بازدیدکنندگان، نقشه‌ای آنلاین از موقعیت مجسمه‌های خود تهیه کرده است و در شبکه‌های اجتماعی سرنخ‌هایی را به اشتراک می‌گذارد.

  بازی شکار غول‌های بازیافتی در تابستان و همزمان با آن که دامبو در کپنهاگ منتظر مهار کرونا بود، آغاز شد. وی به همراه تیمش و چند نیروی داوطلب، مکان مناسب برای این کار را شناسایی کرده، مجوزهای لازم برای استفاده از زمین را گرفت و ضایعات چوب جمع کرد. این هنرمند در روزهای آغازین ماه اکتبر (مهرماه) از دهمین غول بازیافتی خود در اینستاگرام رونمایی کرد.

  دغدغه زیست‌محیطی،  محرکی برای هنرآفرینی // هر کدام از غول‌های این مجموعه نام و مشخصات خاص خود را دارد. عمق این شخصیت‌پردازی تا جایی ادامه دارد که دامبو حتی با استفاده از تجربیات و قدرت تخیل خود، برای هرکدام از این مجسمه‌ها داستان پیش‌زمینه‌ای نیز اختراع کرده است. این هنرمند دانمارکی تأثیر اساطیر اسکاندیناوی درباره غول‌های ساکن جنگل بر کارش را مُنکِر نیست اما می‌گوید گاهی نیز شخصا داستان‌هایی می‌سازد که در راستای دغدغه زیست‌محیطی وی هستند، دغدغه‌ای که انگیزه اصلی پشت این کار بود. این غول‌ها در داستان فولکلور مدرن من نمادی از طبیعت هستند. ما در گذشته از موجودات جادویی و قصه‌های پریان برای توضیح پدیده‌هایی که قابل درک نبودند، استفاده می‌کردیم. من از این غول‌ها برای تشریح و صحبت درباره معضلات جدی که با آنها روبه رو هستیم، استفاده می‌کنم. معضلاتی که ممکن است مردم از صحبت کردن درباره آنها خسته شده باشند. از دید دامبو، این غول‌های بازیافتی ساخته شده‌اند تا اهمیت طبیعت را به ما یادآوری کنند. این مهم است که مردم به چالش کشیده شده و در جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، کاوش کنند. بسیاری از ما امروز بیشتر وقتمان را مقابل مانیتور رایانه‌ها می‌گذرانیم. اگر ارتباط با طبیعت قطع شود، هیچکدام از ما به مراقبت از زمین اهمیتی نخواهد داد؛  چرا باید از چیزی محافظت کنیم که درکش نمی‌کنیم و وجودش را به فراموشی سپرده‌ایم؟ این مجسمه‌ساز خلاق معتقد است: بزرگترین تهدید برای بشر این است که نسل جدید در یک دنیای دیجیتال زندگی می‌کند. بعضی از آنها فکر می‌کنند جهان طبیعت اهمیتی ندارد چون هیچوقت به آن قدم نمی‌گذارند، اما دنیای مدرن بدون طبیعت دوام نخواهد آورد. احترامی که دامبو برای طبیعت قائل است وی را بر آن داشت تا در کارش از مواد بازیافتی استفاده کند. وی که تاکنون در مجموع ۷۰ مجسمه بازیافتی به این سبک ساخته است، می‌گوید: فارغ از این که تا آخر عمر چند مجسمه بسازم، هیچگاه موفق نخواهم شد حتی درصد کوچکی از تپه‌های زباله که ما انسان‌ها تولید می‌کنیم را بازیافت کنم. علاقه وی به زایش هنر از مواد دورریختنی، از دوران کودکی آغاز شد. به گفته خودش، همیشه دوست داشت اشیا را تغییر داده و به یک چیز جدید تبدیل کند. وقتی بزرگتر شد، والدینش اجازه استفاده از کارگاهی که در زیرزمین خانه‌شان بود را به وی دادند. در این کارگاه بود که دامبو یاد گرفت چگونه خرت و پرت و اسباب‌بازی درست کند؛  اگر چیزی می‌خواست ترجیح می‌داد خودش آن را بسازد. همین شد که برای ادامه تحصیل به مدرسه طراحی کولدینگ دانمارک رفت و طولی نکشید که به هنر خیابانی چون ساخت خانه‌های درختی بزرگ در فضاهای شهری روی آورد.   این هنرمند دانمارکی از سال ۲۰۱۴ به خلق غول‌های بازیافتی مشغول بوده و تاکنون در آمریکا، پورتوریکو، چین و کره جنوبی پروژه‌هایی از این دست اجرا کرده است.[/cl-popup]

 5. [cl-popup title=”مشارکت چین- ایران و تغییرات ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – مشارکت چین- ایران و تغییرات ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا” align=”right” size=”xl”]تهران- ایرنا- کارشناسان سیاسی بر این باورند که توافق مشارکت راهبردی ایران و چین موجب تغییرات ژئوپلتیک اساسی در خاورمیانه و آسیا خواهد شد و همچنین نشانه‌ای از شکست سیاست آمریکا در منزوی ساختن ایران است. به گزارش ایرنا از پایگاه تحلیلی اردوپونیت هند، کارشناسان معتقدند که مشارکت راهبردی بالقوه بین ایران و چین ممکن است به یک شیفت مهم ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا منجر شود و تقویت بیشتر روابط دو کشور موجب حضور گسترده‌تر پکن در منطقه خواهد شد. این دسته از کارشناسان معتقدند که با بی اعتمادی بوجود آمده میان ایران و آمریکا، ایران اکنون برای همکاری نگاه به شرق دارد. پیشتر در ماه اکتبر جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با انجام سفری به چین گفت وگوهای “مفیدی” با همتای چینی خود درباره مشارکت راهبردی انجام داد. به گفته ظریف، وزیر خارجه چین یکجانبه‌گرایی آمریکا و تلاش آمریکا برای ایجاد جهان تک‌قطبی را رد کرد. در ماه ژوییه نیز بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گزارش هایی مبنی بر اعطای امتیاز به چین در این توافق مشارکت را رد کرد و گفت این طرح همکاری به نفع دو کشور است. امین سایکال استاد علوم سیاسی در دانشگاه استرالیا غربی به تازگی در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، با اعلام اینکه این توافق پتانسیل آن را دارد که به یک شیفت مهم ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا منجر شود،  گفت: هرچند تهران و پکن روابط تجاری و اقتصادی نزدیکی داشته‌اند، اما تقویت بیشتر این روابط موجب می‌شود که پکن دسترسی بیشتری به منطقه خاورمیانه داشته باشد؛ بخصوص اینکه این منطقه تاکنون صحنه رقابت شدید آمریکا و چین نبوده است. به گفته این کارشناس، با توجه به افزایش فشار دولت دونالد ترامپ بر ایران تهران انتخاب زیاد دیگری ندارد جز اینکه روابط خود را با قدرت های دیگر افزایش دهد. وی افزود: ایران بطور فزاینده‌ای نسبت به آمریکا بی‌اعتماد شده است و نگاه بیشتری به سمت قدرت‌های شرق دارد که منافع مشترکی هم با آنها دارد. سایکال با اعلام اینکه دولت آمریکا بطور حتم با این مشارکت ایران و چین مخالف خواهد کرد، گفت: دولت آمریکا در مقابل این مساله درصدد تقویت جبهه اسراییل- عرب خواهد بود. وی خاطرنشان کرد که جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ به تلویح و اشارت از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برجام سخن گفته است.  وی چنین نتیجه گیری کرد که این اقدام می‌تواند منجر به کاهش تنش نه تنها با ایران بلکه با چین هم بشود. از این رو نتیجه انتخابات آمریکا می‌تواند بر دورنمای استراتژیک جهانی تاثیرگذار باشد. به اعتقاد “هاکی اوغور” کارشناس مرکز مطالعات ایران در آنکارا هم معتقد است پس از آنکه قدرت‌های جهان از موضع واشنگتن در مقابل ایران حمایت نکردند، آمریکا در صحنه بین‌المللی از لحاظ سیاست‌های ضد ایرانی منزوی شد. وی گفت: از این رو ، سیاستی که بر عرصه سیاسی جهانی تاثیرگذار است همان سیاست فشار حداکثری است نه توافق ایران و چین. اتحادیه اروپا نیز در مقابل این سیاست آمریکا، طرفدار حفظ روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران است. این کارشناس خاطرنشان کرد: روسیه هم روابط نظامی و هم اقتصادی با ایران دارد و چین نیز بتازگی نشان داده که خواستار قطع روابط اقتصادی با ایران نیست. وی در این خصوص اظهار داشت که روابط ایران با مسکو و پکن از مدت‌ها پیش از امضای توافق هسته‌ای آغاز شد، “بنابراین تمایل ایران به سمت کشورهای شرق نباید نتیجه خروج آمریکا از برجام در نظر گرفته شود. بعلاوه ایران هنوز طرفدار حفظ روابط با اتحادیه اروپا است و چندین ابتکار دیپلماتیک نیز در این خصوص در دستور کار است.

  دیپلماسی متوزان چین در خلیج فارس و شکست آمریکا در منزوی ساختن ایران // اوغور با اشاره به اینکه چین بزرگترین واردکننده نفت خام جهان است خاطرنشان کرد که این قدرت شرق آسیا از خاورمیانه و بخصوص عربستان سعودی، ایران، عمان، کویت و عراق نفت وارد می‌کند. وی افزود: در این چهارچوب، روابط با کشورهای خلیج  فارس به‌غیر از ایران هم برای چین اهمیت دارد. از این رو مشارکت راهبردی ایران – چین نیز محدودیت‌های خود را دارد. چین باید توازنی در سیاست خود در منطقه خلیج فارس ایجاد کند. وی تاکید کرد: برای چین مهم است که روابط این کشور با ایران موجب شرایط نامتقارن قدرت در خلیج فارس نشود. “جان کالابرس” (John Calabrese) استاد سیاست خارجی آمریکا در دانشگاه آمریکایی واشنگتن نیز در یک یادداشت رسمی در باره ایران و چین برای کمیسیون مرور اقتصادی آمریکا و چین در ماه سپتامبر، بطور خاص بر باره اقتصاد تاکید کرد که روابط بخش انرژی تاثیر مهمی بر روابط دو کشور دارد. وی تاکید کرد: چین سرمایه‌گذاری در بخش انرژی کشورهای تامین کننده نفت و گاز را راهی برای کاهش خطرات در حوزه امنیت انرژی این کشور می‌داند. تهران نیز به سرمایه‌گذاری و فناوری چین برای تقویت اقتصاد خود و کاهش تاثیرات تحریم آمریکا نیاز دارد. “گای برتون” عضو مرکز خاورمیانه‌ای “ال اس ایی” LSE و استاد روابط بین‌الملل کالج وسالوس در بروکسل معتقد است این خطر وجود دارد که پوشش گسترده رسانه‌ای موجب اغراق در اهمیت توافق ایران و چین شود. وی نیز به اسپوتنیک گفت: با توجه به وضعیت فعلی فشار حداکثری و تحریم‌های یکجانبه آمریکا، به نفع ایران است که ثابت کند شریکانی دارد و در سطح جهانی منزوی نیست. از این رو توافق با چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در این زمینه مفید است که ادعاهای آمریکا را به چالش می‌کشد. به گفته این کارشناس، در حالی که چین حضور اقتصادی گسترده ای در خاورمیانه دارد اما معلوم نیست آیا درصدد تبدیل شدن به یک تامین کننده امنیت هم هست یا خیر. در واقع این نقش آمریکا بود که به این روند انجامید و چین بدون درگیر شدن در این حوزه‌ها هم کارش راه افتاده است.[/cl-popup]

 6. یک شهر چین در پنج روز ۱۱ میلیون آزمایش کرونا انجام داد
 7. چین خواستار خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان شد
 8. نگاهی به رمان«چشمان تاریکی»؛ کتابی که ویروس «ووهان ۴۰۰» را ۴۰ سال پیش تصویر کرد
 9. اوبراین: چین می‌خواهد صنایع مهم قرن ۲۱ را به انحصار خود درآورد
 10. هشدار رییس جمهوری چین به آمریکا: مسیر قلدری و فشار حداکثری بن بست است
 11. چرخش آمریکا از جنگ تجاری به جنگ رسانه‌ای با چین
 12. پکن: به اقدامات آمریکا در مورد رسانه‌های چینی پاسخ خواهیم داد
 • خبرگزاری صدا و سیما:
 1. [cl-popup title=”صورت دیگر توسعه چینی” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – صورت دیگر توسعه چینی” align=”right” size=”xl”]بدون تردید راهی که چین در ۴۰ سال اخیر طی کرده راهنمایی مناسب برای کشور‌هایی است که همواره در حال درجا زدن و عقب‌رفت اقتصادی هستند. راهی که از دل اولویت قراردادن اهداف اقتصادی بر منویات سیاسی و ایدئولوژیک بیرون آمد و مشخصه اصلی آن تکیه بر پتانسیل بازار و اقتصاد جهانی و ایجاد فضای کسب‌و‌کار شبه‌رقابتی بود که همه این‌ها در تضادی آشکار با بنیان فکری حزب حاکم بود. بنیان فکری که برای چند دهه بعد از انقلاب چین تبلیغ می‌شد. اما زمامداران پس از مائو، شجاعت و جرات کافی داشتند تا راه دیگری را امتحان کنند که سعادت شهروندانشان را دربر داشته باشد؛ اما در تضاد با گفتار و عملکرد و سیاست‌های گذشته باشد. دستاورد‌های بازکردن و فراگیر کردن نهاد‌های اقتصادی چین انکارناپذیر است؛ اما برخی بر این صرافت هستند که چین با بازکردن نهاد‌های اقتصادی و بسته نگه‌داشتن بستر سیاسی و پایداری اوضاع، راه دیگری را پیشنهاد داده که تا کنون وجود نداشته است. در این جا بخش کوچکی از کتاب تازه عجم اوغلو و رابینسون را با عنوان «جاده باریک (آزادی)» (Narrow Corridor) مرور می‌کنیم و می‌بینیم که چگونه عدم مشارکت جامعه و نبود نهاد‌های باز در بستر اجتماعی – سیاسی، توانسته به فساد‌های گسترده در این کشور دامن بزند. یک کشور وقتی می‌تواند از این بلیات به دور باشد و به‌طور پایدار راه پیشرفت را طی کند که هم دولت ظرفیت ارائه خدمت به مردم را داشته باشد و هم جامعه ظرفیت و ابزار مناسب برای نظارت بر تمام دولت را داشته باشد. فقدان دومی در چین؛ یعنی گم شدن یکی از قطعات اصلی رشد و سعادت پایدار که دیر یا زود موتور به ظاهر کارآمد رشد اقتصادی چین را متوقف می‌کند و فساد کنونی در آن کشور تنها نمودی از آن است. نویسندگان کتاب می‌آورند: چین دارای تاریخی طولانی از بوروکراسی توانمند و پیچیده است؛ اما در عین حال تاریخی از فساد گسترده نیز دارد که بسیاری از مقامات این کشور در آن نقش داشتند و بسیاری از پست‌ها تنها به‌واسطه ارتباطات سیاسی یا فروش آن پست‌ها به فرد داده می‌شود. آن تاریخ همچنان تا امروز ادامه داشته است. بررسی که از ۳۶۷۱ مقام حزب کمونیست در سال ۲۰۱۵ انجام شده نشان می‌دهد که دو سوم پست‌ها نه بر مبنای شایستگی که به دلیل وفاداری و سرسپردگی سیاسی به افراد واگذار شده است. وقتی شما با وفاداران محاصره شوید، آن وقت می‌توانید شهروندان را سرکیسه کنید. شما همچنین می‌توانید برای داشتن زیردستان مطیع، مشاغل دولتی را به فروش برسانید. استاد علوم سیاسی مینشین پی با تحلیل نمونه ۵۰ تایی مقامات حزب کمونیست که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ در دادگاه‌ها به فساد محکوم شدند، می‌نویسد که هر کدام از آنان به‌طور متوسط ۴۱ موقعیت شغلی را به فروش رسانده بودند. در پایین لیست، افرادی در شهر‌های کوچک بودند؛ مانند ژانگ گویی و چو شچین از ناحیه ووهه در استان آنهویی. ژانگ ۱۱ پست را به قیمت متوسط ۱۲هزار یوآن که تقریبا هزار و ۵۰۰ دلار می‌شود به فروش رسانده بود. چو نیز ۵۸ موقعیت شغلی را به قیمت ۲هزار دلار فروخته بود؛ اما موقعیت‌های شغلی ممتاز تا ۶۰ هزار دلار به فروش می‌رسند. در نمونه پی، هر مقام فاسد تقریبا ۱۷۰ هزار دلار از فروش پست‌ها پول به جیب زده بود. افرادی مثل ژانگ و چو، دانه ریز‌های چنین فساد‌هایی بوده‌اند. وقتی وزیر راه‌آهن لیو ژیجون در سال ۲۰۱۱ دستگیر شد، ۳۵۰ آپارتمان به نام وی ثبت شده بود و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار پول نقد داشت. این ارقام خیره‌کننده به آن علت رقم خورده بود که سیستم راه‌آهن پر سرعت چین، موقعیتی بی‌رقیب برای اختلاس وزیر آن بود. اما پیشرفت اقتصادی چین برای همه مقامات نان‌آور بود. اگر لیو از چشم حکومت افتاد و محاکمه شد، بقیه این‌گونه نبودند. در سال ۲۰۱۲، از هزار نفر ابتدایی لیست ثروتمندان چین، ۱۶۰ نفر عضو کنگره حزب کمونیست بودند و ثروت خالص آنان به ۲۲۱ میلیارد دلار بالغ می‌شد. در مقام مقایسه، این رقم تقریبا بیست برابر ثروت ۶۶۰ نفر مقامات عالی‌رتبه آمریکا از هر سه قوه حکومتی است. این در حالی است که درآمد سرانه آمریکایی‌ها هفت برابر درآمد سرانه چین است! اما واقعیت این است که این آمار و ارقام نباید تعجب‌آور باشد. کنترل فساد، نیازمند همکاری و نظارت جامعه است. دولت باید به گزارش مردم اعتماد کند و مردم نیز نیاز دارند تا به نهاد‌های دولتی اعتماد داشته باشند تا حاضر باشند، به آنان در مورد فساد گزارش کنند؛ اما این اعتماد متقابل در وضعیت استبدادی چین رخ نمی‌دهد؛ بنابراین هر چند رویکرد اقتصادی چین و بازکردن نهاد‌های اقتصادی و مشاهده مواهب آن تا اینجا می‌تواند برای کشور‌های در حال توسعه حاوی درس‌های مهمی باشد؛ اما در عین حال نمی‌توان استراتژی اتخاذشده آن را در تمام زمینه‌ها به‌عنوان الگویی فراگیر و پیشنهاددهنده راهی دیگر برای توسعه در برابر دیگر کشور‌های توسعه‌یافته دانست؛ زیرا هم اکنون نیز این الگو دچار کاستی‌های شگرفی است که فساد در دستگاه حاکمه تنها بخشی از آن است. / دکتر پویا جبل عاملی / عضو بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران[/cl-popup]
 2. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت / هماهنگی استراتژیک چین با روسیه ارتقا یافته است
 3. خبرگزاری شینهوا/ اقدام بانک مرکزی چین در تزریق نقدینگی به بازار
 4. با اعلام فرانس پرس / تمدید دوساله توافق تاریخی چین و واتیکان
 5. سخنگوی وزارت خارجه چین؛ انتقاد چین از سیاست خارجی آمریکا
 6. خبرگزاری فرانسه گزارش داد / فروش ۱۳۵ فروند موشک ساحل به ساحل آمریکایی به تایوان
 7. وزارت خارجه چین اعلام کرد / درخواست توقف فروش سلاح آمریکایی به تایوان
 • خبرگزاری تسنیم:
 1. [cl-popup title=”رادیو بین‌المللی چین بررسی کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – رادیو بین‌المللی چین بررسی کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام” align=”right” size=”xl”]وزیر امور خارجه چین، چندی پیش و در هنگام دیدار با همتای ایرانی خود در جریان سفر به شهر «تن چونگ» در استان «یو نان» این ایده ابتکاری چین را مطرح کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رادیو بین المللی چین، «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در شامگاه سه شنبه ۲۰ اکتبر (۲۹ مهر) با حضور در یک ویدئو کنفرانس در سطح وزرای شورای امنیت سازمان ملل که در پکن برگزار شد، پیشنهاد جدیدی را درباره اوضاع منطقه خلیج فارس ارائه کرد؛ پیشنهادی که اساس آن، فراهم کردن بستری برای گفت‌وگوهای چند جانبه در منطقه خلیج فارس با محور موضوعات امنیت منطقه ای فعلی به عنوان پیش شرط حفاظت از برجام عنوان شده است تا از این طریق، انگیزه و نیروی محرکه ای برای کاهش تنش ها ایجاد شود و تفاهم جدیدی در زمینه حفظ صلح و ثبات منطقه تدوین گردد. با توجه به اظهارات طرف چینی، بستر پیشنهادی برای برگزاری این گفت‌وگوهای چند جانبه،‌ برابر و باز خواهد بود و طبیعی است که همه کشورهای امضا کننده توافق هسته ای با ایران و کشورهای منطقه خلیج فارس نیز در این گفت و گوها حضور پیدا کنند؛ بر این اساس،‌ کشورهای خارج از منطقه نیز می توانند درخواست های منطقی خود را مطرح کنند و سهم مثبتی در مسیر پیشبرد امنیت و ثبات منطقه ای داشته باشند. بر این اساس، ابتکار پیشنهادی از سوی چین برای تنش زدایی از منطقه خلیج فارس، در حقیقت سکویی پیوسته و عمل محور فراهم خواهد کرد؛ نتیجه اولیه این گفت‌وگوها این است که تمام طرفین در گام اول توقف بیانیات و رفتارهای خصمانه علیه طرف های مقابل و عدم حل درگیری ها از طریق ابزار نظامی را متعهد می شوند و در مسیر هدف مشترک یعنی حفظ صلح و ثبات منطقه ای حرکت می کنند؛ همه طرفین با پیروی از اصل «اول مسائل آسان و بعد مسائل دشوار و بعد پیشرفت تدریجی»، گفت‌وگو درباره موضوعاتی خاص که پیدا کردن منفعت مشترک در آنها کار آسانی است را آغاز می کنند و این گفت‌وگوها را با هدف رسیدن به یک اجماع ادامه می دهند و سطح این گفت‌وگوها را ارتقاء می دهند. پیشنهاد چین مبنی بر لزوم در نظر گرفتن نگرانی های منطقی امنیتی تمام طرفین در این گفت‌وگوها، در ابتدا با واکنش های مثبتی از سوی طرف های مربوطه روبرو شده است. وزیر امور خارجه چین، چندی پیش و در هنگام دیدار با همتای ایرانی خود «محمد جواد ظریف» در جریان سفر به شهر «تن چونگ» در استان «یو نان» این ایده ابتکاری چین را مطرح کرد؛ وزیر خارجه ایران نیز هم زمان از پیشنهاد چین استقبال و ابراز امیدواری کرد که طرف های مربوطه با رویکردی انعطاف پذیر در گفت‌وگوها حضور پیدا کنند تا از این طریق، امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس تضمین شود. با توجه به اینکه منطقه خاورمیانه و خلیج فارس همیشه جنگ زده و آشفته بوده، تحقق صلح و ثبات و پیشبرد توسعه،‌ آرزوهای مشترک کشورهای منطقه بوده است؛ ابتکار ارائه شده از سوی چین درباره تنش زدایی از خلیج فارس، یک انتخاب استراتژیک و فراتر از اختلافات سیستمی است که اختلافات فرقه ای را کنار می گذارد و بر ضرورت حل اختلافات از طریق کانال های سیاسی و مطابق با منابع اساسی طرفین تاکید دارد. خلیج فارس خلیج کشورهای منطقه خلیج فارس است و کلید دستیابی به صلح در این منطقه در دست کشورهای منطقه است؛ با این وجود کشورهای خارج از منطقه خلیج فارس نیز می توانند کمک های سازنده ای ارائه کنند اما نمی توانند رویکردی افراطی پیش بگیرند چه برسد به اینکه بخواهند به دنبال سوء استفاده و امتیازگیری باشند و به جانبداری از یک جناح بپردازند و جناح دیگر را سرکوب سازند. برخی از کشورها خود را درگیر نسخه به اصطلاح ناتوی خاورمیانه ای کرده اند که هدف از آن نه تنها حفظ ثبات نیست بلکه تحریک تفرقه و تقابل و ایجاد یک تنش جغرافیایی برای فروش تسلیحات است. در حال حاضر، موضوع برنامه هسته ای ایران عاملی مهم است که اوضاع منطقه خلیج فارس را تحت تاثیر خود قرار می دهد؛ از جمله منافع اساسی کشورهای منطقه خلیج فارس، مدیریت و حل و فصل مناسب و صحیح موضوع برنامه هسته ای ایران است. در حالیکه آمریکا از فشار حداکثری علیه ایران استفاده می کند و حتی به کشورهای دیگر زور می گوید تا آنها نیز از معاملات تجاری و اقتصادی عادی با ایران دوری کنند، باید توجه داشت که مردم ایران از حقوق برابری برای بقا و پیشرفت برخوردارند و زورگویی های آمریکا نه تنها تناقضات را تشدید می کند بلکه به تنش ها دامن می زند و نهایتا به منافع کل خاورمیانه و جهان صدمه وارد می کند. چین و کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران و عربستان سعودی همواره دوستان و شرکای خوبی برای یکدیگر بوده اند؛ چین که مدت های طولانی است حضوری فعالانه در مدیریت امور مربوط به منطقه خلیج فارس داشته است به ارتقاء آرامش در شرایط منطقه ای، تعمیق ادامه دار همکاری های سودمند دوجانبه با کشورهای خلیج فارس و کمک به این منطقه جهت تحکیم بنیان توسعه و ثبات متعهد است. چین در حال حاضر مشغول همکاری با کشورهای منطقه جهت مقابله با پاندمی ویروس کرونا است و پس از اینکه با موفقیت بتواند واکسن کرونا را تولید و استفاده از آن را آغاز کند، بر اساس نیاز کشورهای منطقه ای به آنها کمک خواهد کرد؛ چین به مشارکت در ارتقاء امنیت و ثبات منطقه ای و بر پا کردن آسایش امنیتی در خلیج فارس ادامه خواهد داد. انتهای پیام/[/cl-popup]
 2. افزایش ۱۵۰۰ میلیارد دلاری دارایی ثروتمندان چینی با وجود کرونا
 • مهر:
 1. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: فراهم شدن بستر ترانزیت ریلی ایران و چین/ صادرات پر شتاب می شود
 • روزنامه فرهیختگان:
 1. [cl-popup title=”بی‌میلیِ چینی‌ها برای قرارداد، گردن روحانی افتاد” show_on=”text” btn_label=”خبر منتخب – بی‌میلیِ چینی‌ها برای قرارداد، گردن روحانی افتاد” align=”right” size=”xl”]باور نداشتن طرف چینی به عزم دولت روحانی در پیشبرد روابط راهبردی، جدی شدن موضوع قرارداد ۲۵ ساله با پکن را به تاخیر انداخته است. چینی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که همکاری با حاکمیت ایران نسبت به دولت، بهتر جواب می‌دهد؛ می‌خواهند قرارداد بلندمدت را با حاکمیت ایران منعقد کند. روزنامه فرهیختگان: باور نداشتن طرف چینی به عزم دولت روحانی در پیشبرد روابط راهبردی، جدی شدن موضوع  قرارداد ۲۵ ساله با پکن را به تاخیر انداخته است. چینی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که همکاری با حاکمیت ایران نسبت به دولت، بهتر جواب می‌دهد؛ می‌خواهند قرارداد بلندمدت را با حاکمیت ایران منعقد کند. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور یکی‌دو روز پیش در جمع خبرنگاران از توافق بلندمدت ایران و چین سخن گفت و توضیح داد که علی لاریجانی ازسوی ایران مسئول پیگیری این توافق شده است. او گفت: «بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را درخصوص پیگیری سند ۲۵ ساله ادامه دهد، او هم پذیرفت و این روزها برای پیشبرد برنامه‌های مربوط به اجرای این توافق همکاری ایران و چین وقت می‌گذارد.» این خبر درحالی بود که برخی می‌گفتند لاریجانی یک دفتر در پاستور و یک دفتر در یکی از ساختمان‌های وزارت خارجه در اختیار گرفته و ماجرای قرارداد میان ایران و چین را پیگیری می‌کند. وحید شقاقی، استاد دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی مراودات اقتصادی ایران و چین در سال‌های اخیر را مورد بررسی قرار داد و آینده پیش‌روی این روابط را تحلیل کرد. مشروح این گفت‌وگو در ادامه از نظر می‌گذرد.

  چین در شرایط تحریم چطور ممکن است پای کار ما بیاید؟ // بخشی از سیستم اقتصادی در چین به‌خاطر شرایط تحریمی الان ترس و واهمه دارد. اما وقتی ما درباره چین صحبت می‌کنیم یک‌بار درباره دولت چین است و یک‌بار درباره بانک‌ها و شرکت‌های چینی است. دولت چین با بانک‌ها و شرکت‌ها ماهیت متفاوتی دارد. شرکت‌های مختلف خصوصی در چین با آمریکایی‌ها تبادل مالی، تجاری و اقتصادی دارند و از این لحاظ به‌خاطر جریمه‌های احتمالی که ممکن است درنتیجه همکاری با ایران از سوی آمریکایی‌ها شامل حالشان شود واهمه دارند. اما درمقابل همکاری با دولت چین مشکلات کمتری دارد. درمورد هر دوی اینها البته راه‌هایی برای فعالیت اقتصادی وجود دارد و لذا باید تلاش شود تا مشکلاتی که بعضا این روزها دیده می‌شود حل شوند، یعنی به روش‌هایی که امکان تحریم و فشار را کاهش دهند باید متوسل شد. ساده‌ترین این روش‌ها هم این است که بتوانیم در شرایط تحریم حداقل شرکت‌های واسط ایجاد کرده و با آنها کارها را جلو ببریم تا این مساله را پوشش دهد. اگر دنبال این هستیم که با شرکت‌ها و بانک‌های چینی تعامل کنیم باید آن شرکت‌های واسط به‌نحوی برای پوشش این وضعیت استفاده شود در ضمن دوران تحریم همیشه باقی نمی‌ماند و تحریم‌ها تا یک زمانی هست و یک زمانی ممکن است شدت آن کم و زیاد شود.

  قراردادهایی که بیان کردید با چینی‌ها کنسل کردیم چه قراردادهایی بود؟ // بیشتر این قراردادها مربوط به حوزه انرژی بود، ما قراردادهای نفتی در پروژه‌های مختلفی با چین داشتیم که بخشی از آنها ملغی شد و دلخوری چینی‌ها را پدید آورد. اینها البته با توجه به ناراحتی‌هایی است که چینی‌ها خیلی علنی داشتند و آنها را بیان می‌کردند. چینی‌ها خودشان علنی اعلام می‌کردند که شما ما را دور زدید و از این مساله ناراحت بودند. راهبرد بلندمدت اگر با فرض یک تعادل تجاری و توازن تجاری خوب تعریف شود می‌تواند بخشی از این بدبینی‌ها و چالش‌ها را کمتر کند.

  ممکن است تحت همین رفتاری که توضیح آن را دادید، این همکاری از جانب چین منوط به این شود که دولت روحانی تغییر نظر یا تغییر رفتار دهد یا چینی‌ها بگویند با حاکمیت کار می‌کنیم؟ // نگاه چینی‌ها هم عمدتا به حاکمیت است تا دولت‌ها! علاوه‌بر اینکه یک قرارداد بلندمدت فرادولتی است، در این سال‌ها آنها هم به این نتیجه رسیده‌اند که همکاری حاکمیت ایران بهتر جواب می‌دهد تا دولت‌ها! شاید به این دلیل است که در بحث راهبرد بلندمدت دنبال این بودند که با حاکمیت ایران به تفاهم برسند.

  بنابراین الان هم دنبال این هستند که با حاکمیت کار را جلو ببرند؟ // بله، می‌خواهند با کل نظام به تفاهم برسند و این‌گونه کار را جلو ببرند.[/cl-popup]

 • اقتصادآنلاین:
 1. با وجود افزایش خرید خانه توسط چینی‌ها در دیگر کشورها: چرا چینی‌ها دیگر در آمریکا خانه نمی‌خرند؟

 

↓ فایل PDF شرح خبر ها

[cl-popup title=”خبرهای منتخب” show_on=”load” size=”l”]

 1. فرصت‌ها و تهدیدهای اقتصاد جهانی به روایت اکونومیست
 2. گسترش بدون فراز و نشیب روابط ایران و چین
 3. تشویق به طبیعت‌گردی با مجسمه‌هایی از جنس مواد بازیافتی
 4. مشارکت چین- ایران و تغییرات ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا
 5. صورت دیگر توسعه چینی
 6. رادیو بین‌المللی چین بررسی کرد: ایده راهبردی چین به عنوان پیش شرط حفظ برجام
 7. بی‌میلیِ چینی‌ها برای قرارداد، گردن روحانی افتاد

 

 [/cl-popup]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 14 =